İnşaat, Kanalizasyon ve Alt Yapı Çalışmalarında 25.Yıl © Sektörün Lider Kuruluşu

Türkiye'nin Her Yerine
Profesyonel Altyapı Çalışmaları

0.(312) 478 58 71 pbx
info@kanaltemizleme.org

0.(554) 569 43 33
7/24 Hizmet Kalitesi

Akıllı zeki binalar diye belirtilen özellikle son zamanlarda sık olarak inşa edilen dış ortam ile hava sirkülasyonu yok denecek kadar az olan, temiz hava gereksinimini tamamen havalandırma kanallarından sağlayan binalarda kurulu bulunan havalandırma sistemlerinin kanal içi görüntülerinin alınması ve temizlenmesi.

Neden Gereklidir ?

Bu kanalların yapım aşamasında genellikle binalar inşaat halinde olmaktadır. Bu sebepten dolayı havalandırma kanalı yeni yapılsa dahi şantiyede oluşan tozlar kanal içine yerleşirler.Bu tozlar kanalın çalışmaya başlaması ile eşzamanlı olarak tüm sisteme yayılırlar.Bu sebepten dolayı havalandırma kanalı yeni monte edilse bile inşaat sonrası temizliği’nin yapılması gerekir.

Havalandırma sistemlerinde prensip olarak temiz hava,dış ortamdan alınır.Dış ortamda bulunan tozlar kanal içine dolar. Binanın bulunduğu lokal alanda dış ortamın toz derecesi kanalın kirlenme süresini belirler.İnşaat sonrası temizliği yapılmış kanallar,dış ortamlarda gelen tozlardan oluşacak kirlilik ortalama yaklaşık 5 yılda kanal içinde temizliğe gereksinim duyar. Bu dış ortamın toz derecesine bağlı olarak 3 yıla inebilir,8 yıla çıkabilir.

Bazı işyerleri, havalandırma kanallarında oluşan kirlilikten dolayı sistemi kullanmamakta veya hava üfleyen menfez kapaklarını kapatmaktadır. Ciddi bir yatırım ile inşa edilen havalandırma kanallarının bu sebep ile kullanım dışı kalması veya kanal içi kirliliği nedeni ile temiz hava alamaması iç ortamda çalışan kişilerin çalışma verimliliğini azaltmaktadır. Bu tür binalarda çalışan insanlarda özellikle pazartesi öğleden sonra başlayan ve Salı günü devam eden halsizlik,bıkkınlık,başağrısı gibi belirtiler gözlemlenmektedir.Halk arasında Pazartesi Sendromu denilen olay,aslıda kişilerin tatilden çıkıp işe başlamasından değil,temiz hava solunan haftasonunu takip eden iş gününde yeterli temiz hava alamamasından kaynaklanmaktadır. Özelliklede alerjik yapıda olan kişiler bu durumdan daha fazla etkilenmekte, alerjileri tetiklenmektedir. Bu durumun yol açtığı işgücü kaybının yanı sıra kanal içinde oluşan kirlilik kullanılan enerji miktarının yaklaşık %10-%20 arasında artmasına neden olmaktadır.

Hastanelerde bulunan kanallar: Hastane binalarında koridorlar, hasta odaları ve ameliyathanelerde gerekli taze havayı sağlayan,özellikle ameliyathane ve yoğun bakım ünitelerinde çok önemli olan hijyenik koşulların bozulmasına yol açan ve içinde bulunan tozlar sayesinde bakterilerin yayılmasına yol açabilecek kanalların temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi.

Neden Gereklidir ?

Hijyenin en yoğun olması gereken yerlerin başında hastaneler,özellikle ameliyathaneler ve yoğun bakım üniteleri gelir. Vücut direncinin en düşük olduğu yerlerde oluşabilecek birtakım bakterinin nelere yol açabileceğini tahmin etmek zor değildir. Özellikle ameliyathanelerde ve yoğun bakım ünitesinde meydana gelebilecek bu tür bir olay hastanın kaybı ile sonuçlanır.

Hastane enfeksiyonu olarak tanımlanan vakaların sebepleri ülkemizde tam olarak tanımlanamamıştır. Her aletin,giysilerin steril olduğu yerde eğer solunan hava steril değilse alınan önlemler yarım kalacaktır. Sadece Hepa filtre kullanılması ve bu filtrelerin periyodik bakımı %100 hijyen için yeterli olmamaktadır. Bu,eğer örneklemek gerekirse çamurlu bir sokakta mekanı temiz tutmak için kapı önü paspası temizlemek gibidir.

Bireysel Hizmetlerimiz

Kurumsal Hizmetlerimiz

Hizmet Bölgeleri

Son Model Araçlarımız ve Uzman Personelimiz İle Hizmetinizdeyiz.

İletişim Bilgilerimiz